Fachowy psycholog z Kraków. Sprawdzona pomoc psychologiczna w Krakowie.

„WYMAZYWANIE” STARYCH NAGRAŃ

Sposoby, o których dotąd była mowa, polegały na wprowadzaniu nowych freści w miejsce starych, niekorzystnych. Teraz chcę opowiedzieć o tym, jak można usuwać obciążenia z przeszłości. Tam świeży zapis nakładał się na dawny, tu idzie o jego wymazanie. Ażeby mogło do tego dojść, musimy mieć możliwość odreagowania przykrych przeżyć związanych z określonym zdarzeniem czy serią zdarzeń z przeszłości.

Owo odreagowanie polega na ujawnieniu uczuć, którym dotąd nie pozwalałeś dojść do głosu. Załóżmy, że kiedy byłeś mały, musiałeś na jakiś czas rozstać się z matką, ponieważ poszła do szpitala. Nie mogłeś wtedy smucić się, płakać i protestować, bo dorośli wokół Ciebie – ojciec, babcia, inni krewni – sami byli zdenerwowani i smutni i starali się jak najszybciej Cię uspokoić. Stłumiłeś więc swoje bolesne uczucia, które latami tkwiły ukryte w zakamarkach Twojej psychiki, pozostawiając Cię w poczuciu, że widocznie nie jesteś aż tak ważny, skoro można Cię niespodziewanie opuścić.

Gdybyś chciał dzisiaj stworzyć sobie okazję do odreagowania skutków tamtych zdarzeń -a w konsekwencji zmienić to poczucie, które zatruwa Ci życie – musiałbyś nie tylko opowiadać o tym, pewnie wiele razy, ale też wypłakać cały ból, jaki wtedy przeżywałeś. Czasami robimy to w samotności, łkając w poduszkę, czasami oglądając film, w którym los bohaterów jakoś przypomina nasz własny. Ale najbardziej pomocna w odreagowaniu jest życzliwa obecność innego człowieka, który jest uważny i skoncentrowany na Tobie, rozumie Cię i n i e stara się uspokoić.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.