Fachowy psycholog z Kraków. Sprawdzona pomoc psychologiczna w Krakowie.

Jakie są źródła lęku? – ciąg dalszy

Stany lękowe, które jednostka przeżywa, są różnorodne. Różnią się one siłą, przebiegiem i konsekwencjami. Ze względu na relacje istniejące między zagrożeniem a lękiem wyróżnia się dwa rodzaje tej emocji: lęk normalny i lęk neurotyczny. Pierwszy z nich jest reakcją proporcjonalną do rzeczywistego zagrożenia. Często człowiek uświadamia sobie jego przyczyny: lęk ten nie wymaga stosowania mechanizmów obronnych. Występuje on u lekkoatletów, którzy samotnie biegną wiele kilometrów: znany jest chirurgom czy żołnierzom podejmującym ryzykowne działanie. Lęk normalny bardzo zbliża się do uczucia strachu.

Dużo poważniejszy bywa lęk neurotyczny: jest on nieproporcjonalny do rzeczywistego zagrożenia. Wymaga stosowania mechanizmów obronnych i blokady świadomości. Przykład pozwoli lepiej poznać jego źródła i konsekwencje. Pewien młody muzyk 20 umówił się na pierwsze spotkanie z dziewczyną. Wbrew jego oczekiwaniom i nadziejom okazało się, że rozmowa z nią wywołuje lęk i niepokój. Spotkanie to okazało się całkowitym niewypałem. W tej frustracyjnej sytuacji muzyk postanowił, że nie będzie więcej zajmował się dziewczętami i że poświęci się całkowicie sprawom muzycznym. Zapomniał o tym przykrym zdarzeniu i zaczął robić karierę zawodową. Jednak po kilku latach, gdy był już znanym i cenionym nauczycielem muzyki, stwierdził, że jego zachowanie w stosunku do kobiet jest nienormalne: w ich towarzystwie traci pewność siebie, zaczyna być sztywny i zahamowany. Kiedy omawia plany koncertów z kobietami, które organizują działalność muzyczną, staje się śmiertelnie przestraszony. Muzyk ten nie umiał wyjaśnić sobie obiektywnych przyczyn swego zachowania. Nie rozumiał, dlaczego tak panicznie boi się kobiet, które w rzeczywistości nie mogą mu zaszkodzić, które – wręcz przeciwnie – pomagają mu w robieniu kariery. Nie ulega wątpliwości, że lęk przeżywany przez muzyka miał charakter neurotyczny: był on nieproporcjonalny do rzeczywistego zagrożenia. Człowiek ten nie znał prawdziwych źródeł swoich emocji, nie wiedział, że paradoksalne reakcje w towarzystwie kobiet wiążą się z nieświadomymi konfliktami, które powstały w dzieciństwie. Zdaniem psychoanalityków złe stosunki z matką spowodowały zgeneralizowany lęk wobec kobiet.

Lęk neurotyczny, będący konsekwencją nierozwiązywalnych konfliktów wewnętrznych, jest rzeczywistym problemem dla człowieka, zagraża on jego egzystencji, utrudnia przystosowanie się do świata społecznego: wywołuje stan beznadziejności i pustki, prowadzi do mniej lub bardziej poważnych zaburzeń.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.