Fachowy psycholog z Kraków. Sprawdzona pomoc psychologiczna w Krakowie.

OBECNY STATUS I OCENA MURRAYA CZ. II

Ogólnie biorąc, ani pisma Murraya, ani jego badania nie są modne we współczesnym świecie psychologicznym. Jest w nim zbyt wiele z poety, a za mało z pozytywisty. Często czyni użytek ze swej wyobraźni, chętnie uprawia swobodne spekulacje myślowe na temat zagadnień, których nie można bezpośrednio przełożyć na problemy empiryczne, i nie waha się tych nieokiełznanych spekulacji podawać do wiadomości publicznej.

Nie są to cechy, które przyczyniałyby się do zyskania natychmiastowego uznania ze strony profesjonalistów, ciągle jeszcze wrażliwych na punkcie niepewnej pozycji swej dyscypliny zlokalizowanej gdzieś między naukami przyrodniczymi a humanistyką. U eksperymentalistów zaznacza się silna skłonność do pomijania – jako dotyczących zjawisk o charakterze subiektywnym – problemów i zagadnień podejmowanych przez tych współczesnych, którzy nie chcieli ograniczać się do prostych i łatwych w stosowaniu metod i technik. Nic więc dziwnego, że wielu badaczy uznało prace Murraya za pozbawione szacunku dla techniki eksperymentalnej i sprawiające wiele kłopotów skomplikowanymi rozważaniami, które autor ten wprowadził jako niezbędne dla właściwego zrozumienia zachowania ludzkiego.

W ostatecznej ocenie wkładu Murraya trzeba uwzględnić łącznie teorię, człowieka i jego badania. Nie ulega wątpliwości, że to połączenie wprowadziło ton żywej oryginalności do dziedziny badań pilnie potrzebujących takich cech. Na dalszą metę jednym z poważnych wrogów postępu w sferze teorii i badań empirycznych jest zafiksowanie się na niewątpliwych, lecz banalnych zjawiskach, a nie było bardziej bezlitosnego krytyka banalnych badań i koncepcji w dziedzinie osobowości niż Henry Murray.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.