Fachowy psycholog z Kraków. Sprawdzona pomoc psychologiczna w Krakowie.

Nieodłączne atrybuty ludzkiej egzystencji

Boss nie mówi o sposobach bycia-w-świecie w takim rozumieniu, jakie występuje u Binswangera. Zamiast tego mówi on raczej o tych właściwościach, które są nieodłącznie związane z każdą ludzką egzystencją (existentials). Najważniejsze z nich, omawiane przez Bossa, to przestrzenność, czasowość, cielesność, istnienie we wspólnym świecie oraz nastrój lub dostrojenie. Rozpatrzmy kolejno każdą z tych właściwości po kolei.

Przestrzenny aspekt egzystencji. Przestrzenności, w terminologii egzystencjalnej, nie należy utożsamiać z przestrzenią fizyczną. Przyjaciel, który jest oddalony o tysiąc kilometrów, może być dla mnie, w rozumieniu egzystencjalnym, znacznie bliższy niż mój sąsiad mieszkający tuż obok: prawdziwą istotę przestrzenności w świecie ludzkim oddają otwartość i wyraźność. Jestem bardziej otwarty w stosunku do mego oddalonego przyjaciela i jest on dla mnie bardziej wyraźną postacią niż mój sąsiad.

Czasowy aspekt egzystencji. Aspekt czasowy nie odnosi się do czasu zegarowego czy kalendarzowego. Nie chodzi tu też o czas jako nie kończący się ciąg punktów teraźniejszości -jak ujmuje go fizyka. Czas jest zawsze obecny w świecie po to, aby go spożytkować lub spędzać zgodnie z własnymi chęciami. Czas oznacza zawsze, że się ma czas (lub nie ma czasu) na zrobienie czegoś. Ten „czas na coś to jest właśnie główne znaczenie czasu dla człowieka. Czas może rozszerzać się, na przykład gdy ktoś mówi: „W przyszłym roku mam zamiar odbyć podróż dookoła świata”, lub kurczyć – gdy ktoś mówi: „Została mi tylko minuta”. Czas ludzki ma także tę właściwość, iż można go datować. Używam takich słów, jak „teraz”, „dawniej” i „kiedyś”, aby określić czas teraźniejszy, przeszły i przyszły. (O przeszłości, teraźniejszości i przyszłości powiemy więcej w części dotyczącej rozwoju).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.